Foto: KIM RUNE

Mødet med SSP-konsulenten gav eleverne noget at tænke over. Her er det (fra venstre) Tea Ousager Nielsen, Trine Størner Westphalen, Mark Lyngaa Ravnborg og Simon Svanes Jensen.

20. november 2010 - Af KASPER RIGGELSEN, Fyens Stiftstidende

Unge vil gerne tale om alkohol
Eleverne i 7. a på Carl Nielsen Skolen fik sig en overraskelse, da de skulle gætte, hvor mange fra klassen der har været fulde
Nr. Lyndelse: Whisky, rom, Bacardi Breezer, cider, Cult, snaps, vodka og tequila.

Der er næsten ingen grænser for, hvor mange slags alkohol eller forskellige mærker, eleverne i 7. a på Carl Nielsen Skolen i Nr. Lyndelse kan komme i tanke om denne onsdag formiddag.
Klassen har fået besøg af SSP-konsulent Rikke Lausten (SSP er en forkortelse for Skole, Socialforvaltning og Politi, red.). Hun er her for at fortælle om, hvor galt det kan gå, hvis man som helt ung drikker sig fra sans og samlien. Men også for at danne sig et billede af de unges egne forestillinger om alkohol.
- Hold op, hvor er vi nogen tabere, lyder det spontant fra en elev på bagerste række.
Kort forinden har de svaret anonymt på, hvor mange fra klassen de tror har været fulde. Nogle mener fire, andre lidt færre, men alle er de sikre på, at mindst én har drukket sig stang Bacardi.
Det rigtige tal viser sig at være nul, i hvert fald blandt de 13 elever, der er til stede i lokalet. Ifølge Rikke Lausten er det slet ikke usædvanligt, at de unge har en urealistisk forventning om, hvad de andre drikker, eller hvad de må.
Kom bare på banen forældreFor Tea Ousager Nielsen, Trine Størner Westphalen, Mark Lyngaa Ravnborg og Simon Svanes Jensen er det ikke desto mindre dagens helt store overraskelse.
De vil alle gerne tale om alkohol. Også med deres forældre selv om mor og far vælger at tage nej-hatten på.
- Jeg synes, det er det helt rigtige tidspunkt at gøre det på i syvende klasse. Det kan være svært at forstå, når man kun er ni eller ti år gammel, siger 13-årige Mark Lyngaa Ravnborg fra Nr. Søby.
- Ja, og når man er blevet mellem 14 og 16 år, tager man ikke længere det, de voksne siger, seriøst, fortæller pigerne samstemmende.
Ud over en løftet pegefinger forud for en fest har ingen af dem dog haft en længere snak med forældrene om, hvornår de må begynde at drikke. Det skulle lige være Mark Lyngaa Ravnborg, som er blevet lovet et kørekort af sin bedstefar og en bil af sin far, hvis han holder sig langt væk fra cigaretter, stoffer og til dels alkohol.
Skal det nu være sejt?
På klassen bliver eleverne spurgt, hvorfor de tror, at unge drikker. For at være sej, for at være sexet, og fordi de andre gør det, lyder nogle af budene. Men det er hverken sejt eller sexet at være fuld, mener 13-årige Trine Størner Westphalen fra Nr. Søby.
Tværtimod er der en stor risiko for at gøre noget, man senere fortryder. For pigernes vedkommende handler det især om, at det kan ende med en seksuel debut, som ikke var planlagt, og som de bagefter fortryder inderligt.
Drengene har på deres side øget risiko for at ende som midtpunkt i et slagsmål, selv om de normalt aldrig lader næverne tale.
Men hvornår skal man så drikke sin første genstand? Til sin konfirmation? Nej, mener de fire unge. Enkelte af dem overvejer endda at udstede et alkoholforbud, så det ikke ender i en drukfest.