Skoler: Vi har stort behov for pigegrupper

18. maj 2009 06:00

SundskolenAfdelingsleder Jytte Stork Aagaard fra Faaborg Sundskole kender til flere uge piger, der skærer i sig selv. De har behov for hjælp i en pigegruppe, mener hun.
Foto: CHRISTIAN BRANDT.

Ansatte på skoler i Faaborg står med piger med psykiske og sociale problemer og har brug for at få hjælp i en pigepruppe, men der er ikke pladser nok

Faaborg: Unge piger, der mistrives, står i øjeblikket uden hjælp. Der er nemlig ikke plads til dem i pigegrupperne i Bangsbo Klubberne, og det er kommunens eneste tilbud til dem.
Pigegrupperne er for unge piger, der ofte har lavt selvværd og sociale problemer. Det kan der være flere årsager til som eksempelvis mobning, eller problemer i hjemmet, fordi forældrene skændes eller er alkoholikere. Stiftstidende skrev for nylig om, hvordan flere kommunale institutioner ikke ved, hvem den yngste pigegruppe hører under og derfor kan risikere at blive sparet væk.

Piger, der er klemt i livet Afdelingsleder på Toftegårdskolen Hanne Paulin fortæller, at hun for nylig har kontaktet Bangsbo Klubberne for at få en pige med i en gruppe, men uden held, og det ærgrer hende, for hendes erfaringer med pigegrupperne er gode. Læs også: Pigegruppe reddet - i første omgang

 

 

Mere hjælp til de stille piger I Bangsbo Klubberne er der to pigegrupper - en for piger i 6.-8. klasse og en for piger op til 18 år. I den yngste pigegruppe er alle otte pladser optaget, og det er de syv i den ældre gruppe også. Læs også: Kommunalt rod truer pigegruppe

 

 

Kan give psykisk sygdomAfdelingsleder på Faaborg Sundskole Jytte Stork Aagaard lægger vægt på, hvor vigtigt det er at have en pigegruppe, som de unge piger kan få hjælp i til at få sat ord på deres problemer, før de har gået for længe med det. Læs også: -Sådan skal et hjem være

 


- De stille piger vender det ofte indad. Vi kan se at nogle af dem ender med at skære i sig selv. Vi skulle helst have hjælp til dem, inden det kommer der til, siger Jytte Stork Aagaard og slår fast, at pigegrupperne er helt nødvendige.
- Der er så stort et behov for pigegrupperne, for de kan ende i psykisk sygdom eller kriminalitet, siger Jytte Stork Aagaard siger, det er altafgørende, at der er et tværfagligt samarbejde mellem BUR (Børne- og Ungerådgivningen), skoler og pigegrupperne, så man kan skabe en helhed, der hjælper pigerne bedst muligt.
BUR, ungdomsskolen og Bangsbo Klubberne holder møde om den yngste pigegruppes fremtid i aften.


Pigegruppe reddet - i første omgang

20. maj 2009 06:00

Uklarhed om, hvem der skal betale for lukningstruet pigegruppe afgjort i går. Fremtiden stadig uvis

Faaborg: Den yngste pigegruppe i på Bangsbo klubberne får lov til at overleve året ud.

Det slår formand for Børne- og Undervisningsudvalget Jakob Holm fast oven på et møde i går mellem ham, Børne- og Ungerådgivningen (BUR), Ungdomsskolen og Bangsbo Klubberne. Parterne holdt møde, fordi der gennem lang tid har været uklarhed om, hvor den yngste pigegruppe hørte under - om det var BUR eller ungdomsskolen, og det er altså ungdomsskolen.

 

 

Har ikke pengene klar

Den yngste pigegruppe er en af to grupper drevet af Bangsbo Klubberne, hvor unge piger, der mistrives, med sociale eller psykiske problemer kan få hjælp. Det er kommunens eneste hjælp til pigerne, som i øvrigt langt fra er nok til at dække behovet i kommunen, som Fyens Stiftstidende beskrev mandag.


Det var i går ikke muligt at træffe leder af ungdomsskolen Susanne Sommer for at finde ud af, hvornår det bliver afgjort, om pigegruppen kan fortsætte efter 2010 og hvilke konsekvenser det i så fald vil have for skolens andre aktiviteter.

Susanne Sommer har tidligere forklaret til avisen, at ungdomsskolen ikke umiddelbart har de 60.000 kroner i budgettet til at betale for den årlige udgift til den yngste pigegruppe, så skal pengene findes, så bliver det ved at droppe andre aktiviteter.